pop czy imap

Konfiguracje kont e-mail w programach pocztowych (klientach poczty e-mail) często nastarczają wielu problemów. To co jest ważne i trudne do zmiany po czasie to protokoły POP i IMAP. Warto już na początku wybrać odpowiedni. Poznaj różnice.

Co ustawić w programie pocztowym POP czy IMAP?

Wprowadzenie

POP i IMAP służą do pobierania wiadomości z serwerów na komputer, w efekcie czego mamy pocztę dostępną również w trybie offline. Do pobierania poczty wykorzystywane są programy pocztowe (Microsoft Outlook lub Thunderbird), w których POP i IMAP są definiowane.

Jaka jest różnica między POP i IMAP?

POP umożliwia jednokierunkową komunikację z serwerem, pobierając pocztę na komputer użytkownika. Standardowo program pocztowy nie pozostawia kopii e-maili na serwerze, więc po ściągnięciu poczty na komputer i usunięciu traci się ją na zawsze.

IMAP umożliwia dwukierunkową komunikację z serwerem a klientami poczty e-mail (użytkownikami kont pocztowych). Poczta znajduje się na serwerze i jest do niej dostęp przez różne urządzenia.

Rekomendacje HONKI

Zalecamy używanie protokołu IMAP z kilku powodów:

  • POP jest mniej stabilny niż IMAP i czasami powoduje pobranie tych samych wiadomości kilka razy lub usunięcie co powoduje uciążliwości w życiu biznesowym i prywatnym.
  • IMAP pozostawia wiadomości na serwerze, więc jeśli prowadzisz biznes masz dostęp do poczty każdego konta i całej historii korespondencji z niego prowadzonej.
  • IMAP jest stabilniejszy niż POP i rekomendowany przez największych dostawców rozwiązań hostingowych dla biznesu.

PS
Jeśli używasz POP i właśnie przypadkiem dociągnęła się cała poczta wybierz „Filtruj pocztę e-mail” wybierz „Nieprzeczytane” i „Usuń” całość. Pamiętaj, żeby zrobić sobie miejsce na dysku na usunięcie całości.

Pozdrawiamy
Dział Pomocy Technicznej HONKI ISP

Jesteśmy dla Ciebie 24/7/365

Z nami zapomnisz o Open Source i problemach z tym związanych.

Zamów Demo Poznaj atuty Page Editora

Newsletter

Dołącz do nas a otrzymasz 5% upustu, dostęp do promocji, wiedzę z zakresu content marketingu i SEO.

Facebook

Polub nas a otrzymasz 3% upustu, dostęp do promocji, wiedzę z zakresu content marketingu i SEO.