Porównanie Joomla i CMS PageEditor. Cz. 4

Bezpieczeństwo i wsparcie techniczne

Bezpieczeństwo to słowo, które bardzo często pojawia się przy wybieraniu systemu CMS, zwłaszcza w firmach, które na swojej witrynie przechowują np. dane osobowe klientów. Restrykcyjne normy GIODO zapewne niejednego prezesa przyprawiają o senne koszmary, a nieprzestrzeganie ich może doprowadzić nawet do konfliktu z prawem.

Tego lata dość głośno było o "wojnie" między polskimi, a tureckimi hakerami. Mało kto jednak wie, że Turcy w swoich atakach wykorzystywali znany już od jakiegoś czasu błąd w Joomla, przejmując tym samym kilkaset (!!) polskich stron opartych o ten CMS. Niestety, do dziś bardzo wiele witryn działa w oparciu o wersję Joomla zawierającą luki, można więc na tej podstawie wnioskować, że dokonanie aktualizacji stanowi dla użytkowników problem.

Oczywiście PageEditor też nie jest zapewne wolny od błędów, ale najpowszechniej wykorzystywana licencja ASP gwarantuje, że wszystkie krytyczne aktualizacje dokonywane będą automatycznie i właściwie bez naszej wiedzy. W innych przypadkach zostaniemy zaś poinformowani o konieczności pilnej aktualizacji. Joomla z racji niekomercyjności nie ma  technicznych możliwości dotarcia do wszystkich swoich użytkowników. Osoby administrujące stroną opartą o ten CMS muszą więc pilnie śledzić  "co w trawie piszczy" i co jakiś czas przeglądać stronę domową Joomla. Jeśli wykorzystujemy któreś z modułów dodatkowych, to koniecznie staje się monitorowanie także ich (jeśli w ogóle mieliśmy szczęście wybrać dodatek  którego autor nie uważa, że jest nieomylny i wystarczy go napisać tylko raz).

To co wyróżnia Joomla na tle innych darmowych CMS to bardzo rozbudowana społeczność użytkowników systemu. Jeśli mamy jakieś pytanie na właściwie dowolny temat związany z Joomla, odpowiedź prawie na pewno znajdziemy przeszukując zawierające już blisko 20 tysięcy tematów forum joomla.pl. Zawsze możemy też założyć nowy wątek. Oczywiście wymaga to nieco wolnego czasu, ale zazwyczaj okazuje się skuteczne. Gorzej, gdy natkniemy się na problem, z którym nikt wcześniej się nie spotkał – wówczas niestety rozwiązania musimy szukać sami. Niejakim pocieszeniem może być fakt, że gdy je już odnajdziemy, awansujemy o poziom wyżej w forumowej drabince hierarchii.

Nie spotkałem się za to niestety z dobrze opracowanym HOWTO, czy innym tutorialem do Joomla. Wszystkie, z którymi miałem do czynienia traktowały temat dość pobieżnie i nie zgłębiały się za bardzo w funkcjonalność systemu. Odniosłem wręcz wrażenie, że pisane były bardziej z myślą o połechtaniu ego autora, niż pomocy mniej zaawansowanym użytkownikom. Cóż, może niedokładnie szukałem.

PageEditor wygląda pod tym względem nieco inaczej. Do programu dołączona jest dokładnie opisująca poszczególne zagadnienia dokumentacja (jeśli wykorzystujemy moduły dodatkowe, także one są opisane), a w razie jakichkolwiek pytań profesjonalnej odpowiedzi udzielą pracownicy wsparcia technicznego HONKI. Akurat z tego powodu nie będę jednak wychwalał PageEditora pod niebiosa, gdyż jest to właśnie to, czego oczekujemy i za co de facto płacimy.
Nie będę określał, który z CMS okazał się w tej kategorii lepszy. Nieuczciwym byłoby takie bezpośrednie porównanie produktu komercyjnego i darmowego. Warto jednak zauważyć, że to, co zaoszczędzimy na cenie samego systemu, potem może się nam gdzieś łatwo rozmyć. Dobrze byłoby to przemyśleć przed zakupem.

Czytaj dalej - Wnętrze, czyli co pod maską


Jesteśmy dla Ciebie 24/7/365

Opowiedz nam o swoim projekcie, a zajmiemy się nim od A-Z.

NAPISZ DO NAS Najważniejsze zastosowania PageEditor