Porównanie Joomla i CMS PageEditor. Cz. 5

Wnętrze, czyli co pod maską

W tej części krótko opiszemy, jak od strony witryny wygląda komunikacja z CMS. Również tu różnice między oboma systemami są dość drastyczne.
PageEditor stawia na oddzielenie samej witryny od systemu CMS. Powoduje to, że po zalogowaniu się na FTP widoku nie zaśmieca nam masa niepotrzebnych plików, widzimy wyłącznie elementy witryny. Ma to również tę dodatkową zaletę, że jedna instancja PageEditora może obsługiwać kilka zupełnie niezależnych stron, a system bez problemu możnawdrażać również w istniejących już serwisach.

Joomla prezentuje zupełnie inne podejście. Tutaj CMS jest integralną częścią serwisu i nie może być od niego w żaden sposób oddzielony, a podpięcie strony pod spadkobiercę Mambo bardziej przypomina wdrażanie strony w systemie, niż systemu na stronie. Powoduje to oczywiście szereg problemów, na czele których stoi brak możliwości podłączenia CMS pod działający serwis bez znacznych modyfikacji kodu strony. Witryna oparta na Joomla musi być od podstaw napisana pod ten CMS i koniec. Zaletą zaś jest przede wszystkim przenośność – przeniesienie całej witryny łącznie z CMS na nowy hosting jest proste jak konstrukcja cepa i sprowadza się wyłącznie do skopiowania wszystkich plików i bazy danych. W PageEditorze jest to mocno utrudnione i raczej nie obędzie się bez pomocy producenta.

Na koniec wspomnę jeszcze tylko, że domyślnie Joomla nie dostarcza żadnego systemu szablonów (w sensie programistycznym). Cały kod strony trzymany jest w plikach PHP, w którym funkcje mieszają się z tagami HTML. Szczerze przyznam, że byłem tym trochę zszokowany i właściwie od razu wziąłem się za poszukiwania przyczyny takiego stanu rzeczy. Niestety, spełzły one na niczym i nadal nie mam pojęcia, dlaczego Joomla promuje sposób "szablonowania" rodem z ubiegłego wieku. Duży minus za styl.

Podsumowanie

Wniosek końcowy będzie dość zaskakujący: każdy powinien wybrać sobie taki CMS, jaki mu się najbardziej podoba. Pamiętać należy jednak o zdrowym rozsądku i realnej kalkulacji kosztów każdego rozwiązania, bo nieraz może okazać się, że rozwiązanie darmowe jest dla nas... za drogie.


Jesteśmy dla Ciebie 24/7/365

Opowiedz nam o swoim projekcie, a zajmiemy się nim od A-Z.

NAPISZ DO NAS Najważniejsze zastosowania PageEditor