Porównanie modułów do pozycjonowania w WordPress i PageEditor.

Producenci systemów zarządzania treścią stron internetowych prześcigają się w rozwiązaniach ułatwiających pozycjonowanie. Z jednej strony dedykowane moduły muszą być proste w obsłudze dla "zwykłych" redaktorów serwisów WWW, ale z drugiej strony muszą być otwarte na zachcianki wytrawnych pozycjonerów zaglądających w kod strony. Postanowiliśmy przeanalizować, sprawdzić, porównać i pokazać Wam jakie plusy i minusy mają darmowe moduły SEO dedykowane dla systemów WordPress i PageEditor.

Wtyczki SEO WordPress

System WordPress nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to jeden z najpopularniejszych systemów CMS OpenSource i zarazem najczęściej hakowanych systemów obecnych na rynku. Ponieważ jest to rozwiązanie dedykowane dla blogów samo w sobie nie ma zbyt rozbudowanego silnika i gotowych funkcjonalności. Wszystko co najlepsze dzieje się dzięki instalacji dodatkowych wtyczek. Dotyczy to również pozycjonowania, które nabiera sensu, jeśli doinstalujemy wtyczkę Yoast SEO lub All in One Seo Pack. Ponieważ są to rozwiązania firm zewnętrznych, które nie są w ramach instalacji WordPress klient sam powinien znać dobre praktyki wdrożenia WordPress i wymagać aby takie dodatki powiły się w jego panelu CMS po instalacji. Po stronie klienta będzie również pilnowanie aktualizacji wtyczek i ewentualnie płacenie dostawcy wtyczki za funkcjonalności, które w wersjach darmowych nie są dostępne.

Przygotowując zestawienie dotyczące modułów SEO WordPress korzystaliśmy ze źródeł dostępnych na https://pl.wordpress.org/plugins/all-in-one-seo-pack wiedzy o systemie WordPress dostępnej online, zrealizowanych kilku wdrożeniach oraz z wdrożeń przeprowadzonych przez firmy konkurencyjne do których mieliśmy dostęp w ostatnim czasie.
Dla potrzeb analizy i porównania wybraliśmy moduł All in One SEO Pack ponieważ jest on jednym z najpopularniejszych dodatków SEO do systemu WordPress.

Moduł SEO Plus w PageEditor

SEO Plus to najnowsza wersja modułu do pozycjonowania, który użytkownicy otrzymują za darmo w ramach rozwijanego przez HONKI Software House systemu PageEditor. CMS PageEditor nie jest systemem Open Source i nie jest tak popularny jak WordPress, ale ponieważ popularność nie zawsze idzie w parze z jakością, tym bardziej warto poznać jego możliwości. Atutem PageEditor w przypadku zagadnień SEO jest brak konieczności instalowania modułu, ponieważ dostępny jest w pakiecie z instalacją główną programu. Dodatkowo to moduł, który jest nieustannie zmieniany i dopasowywany pod potrzeby polskiej specyfiki językowej. Dla wielu klientów ma znaczenie fakt, że moduł jest po polsku, jak cały PageEditor również w wersji niemieckiej i angielskiej. 

Porównanie modułów SEO w WordPress i PageEditor.

LP Funkcjonalności i możliwości WordPress /All in One SEO Pack PageEditor / SEO Plus
1 Wymaga instalacji
2 Wbudowany w system CMS
3 Wsparcie mapy stron XML
4 Automatyczne generowanie mapy XML obrazów
5 Google AMP support (Accelerated Mobile Pages)
6 Wsparcie Google Analytics
7 Wsparcie SEO dla własnych typów postów/ artykułów
8 Zaawansowane kanoniczne URL
9 Przekierowanie załączonych stron do postu macierzystego.
10 Automatycznie informuje wyszukiwarki takie jak Google i Bing o zmianach na twojej stronie
11 Wbudowane API dzięki czemu inne pluginy/motywy są dostępne i rozszerzają funkcjonalność
12 Wyłącznie darmowe pluginy zapewniające integrację SEO dla stron e-Commerce, w tym WooCommerce
NIE DOTYCZY
13 Wyłącznie darmowe rozwiązanie zapewniające integrację SEO dla stron e-Commerce, w tym UX Commerce NIE DOTYCZY
14 Wsparcie dla stylów CMS instalacji WordPress
NIE DOTYCZY
15 Automatycznie optymalizuje twoje tytuły dla Google i innych wyszukiwarek
16 Generuje tagi META automatycznie
17 Unika zdublowanych meta danych
18 Początkujący nie muszą nawet patrzeć w opcje, narzędzie działa natychmiast. Wystarczy zainstalować.
19 Dla zaawansowanych użytkowników, możesz wszystko dostrajać by optymalizować swoje SEO
20 Możesz nadpisać każdy tytuł i ustawić każdy META opis i META słowo kluczowe jakie chcesz.
21 Kompatybilność z wieloma innymi pluginami.
22 Przetłumaczone w 50-80% na 57 języków
23 Przetłumaczone w 100% na 5 języków
24 Film instruktażowy w języku polskim
25 Filmy instruktażowe dla Developerów w języku polskim
NIE DOTYCZY
26 Podpowiedzi w systemie języku polskim
27 PHP 7 100% Compatible
28 Wsparcie techniczne w języku polskim (kontakt do wsparcia technicznego na oficjalnej stronie produktu)
29 Podgląd systemu w języku polskim (screenshots)
30 Przekierowanie 301
31 Automatyczne uzupełnianie keywords i description
32 Automatyczne, graficzne podpowiedzi poprawności słów kluczowych
33 Możliwość  tworzenia tytułu alternatywnego
34 Moduł uznany za niebezpieczny. Dokonano przez niego ataków na strony WWW klientów.

- źle, że nie ma;

- dobrze, że nie ma;

- źle, że jest;

- dobrze, że jest

Podsumowanie porównania SEO w WordPress i SEO w PageEditor.

Co jest wspólne do obu modułów to, że oba wspomagają działania pozycjonerskie i ułatwiają osiąganie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. To powinno uspokoić użytkowników obu rozwiązań. Choć wiele punktów na pierwszy rzut oka w tabeli się pokrywa, oba moduły różnią się między sobą znacznie. Przede wszystkim różnice zauważycie w interfejsach programu. W przypadku WordPress systemu projektowanego raczej przez programistów z zacięciem do UX niż profesjonalnych projektantów, otrzymasz kolejny zestaw formularzy, checkboxów i dropdownów w języku angielskim, zapewniającym Ci dziesiątki możliwości i kombinacji ustawień. Jest to dobre dla zaawansowanych pozycjonerów, ale niezbyt dla redaktorów stron WWW. Wtyczka próbuje wykorzystując język angielski wykonać analizę treści po polsku, natomiast efekt bywa zaskakujący i wielokrotnie nieprawidłowy lub mylący. Inna sprawa to odpowiednie wpięcie wtyczki, aby wykorzystywane były jej najważniejsze funkcjonalności. Niestety, ale klikanie instaluj, dalej, dalej ... i już gotowe w 70% przypadków nie działa i wymaga zagłębienia się w dokumentację wtyczki i WordPress. 

Atutem modułu do SEO, który wdrożony jest w CMS PageEditor jest jego jednorodność z całym systemem. To właśnie jednorodność wpływa na większą przewidywalność działania modułu oraz brak konieczności domyślania się co autor danego modułu miał na myśli. Logika interfejsów i komunikaty są spójne i dopasowane do języka jakim komunikujemy się z użytkownikiem. Co jeszcze istotne w przypadku PageEditor to sposób wdrożenia, który jest za każdym razem weryfikowany z listami kontrolnymi, tworzonymi i rozwijanymi od 2010 roku. Nie ma możliwości, żeby coś się zgubiło lub nie działało poprawnie.
Na koniec ciekawostka dla klientów oczekujących dobrego pozycjonowania obrazów umieszczonych na stronach WWW, w module SEO Plus v4 w sitemap.xml znajdują się ścieżki do obrazów, czego nie znajdziemy w module All in One SEO Pack.

Inne informacje o module na stronie Moduł do zarządzania on-page SEO

Jesteśmy dla Ciebie 24/7/365

Opowiedz nam o swoim projekcie, a zajmiemy się nim od A-Z.

NAPISZ DO NAS Najważniejsze zastosowania PageEditor