Systemy CMS, typy i rodzaje.

Nazwa system CMS pochodzi z języka angielskiego i oznacza system zarządzania treścią a ang. Content Management System. To rodzaj oprogramowania dostępnego najczęściej przez przeglądarkę internetową, umożliwiający zarządzanie treścią serwisu WWW przez redaktorów. System CMS nie wymaga znajomości technologii internetowych a zaledwie znajomości edytorów tekstu.

Zalety systemów zarządzania treścią.

Systemy zarządzania treścią powstają, abyś mógł swobodnie zarządzać treścią serwisu WWW, portalu, intranetu lub ekstranetu. To podstawa zaleta, zarządzanie treścią, są jednak takie rozwiązania, które w jednym pakiecie obejmują znacznie więcej. Choć systemy CMS różnią się funkcjonalnościami, mają kilka wspólnych zalet:
- dostępne są z każdego miejsca na świecie przed przeglądarkę internetową,

- są łatwe w obsłudze,

- umożliwiają dodawanie i usuwanie treści w serwisie internetowym,

- dostępne są dla wielu użytkowników,

- umożliwiają planowanie publikacji,

- zawierają narzędzia do wielopoziomowej akceptacji treści,

- wspomagają pozycjonowanie,

- zawierają w jednym pakiecie hosting serwisu WWW oraz dostęp do CMSa,

- są wielojęzyczne,

- wspierają serwisy WWW typu portal internetowy,

- umożliwiają zarządzanie serwisem WWW, blogiem firmowym, intranetem lub ekstranetem,

- umożliwiają pozyskanie klientów,

- umożliwiają zarządzanie leadami sprzedażowymi.

Rodzaje systemów CMS uwzględniając typy licencji.

Najpopularniejszym systemem CMS jest system zarządzania treścią WordPress. To rozwiązanie dostępne jest na licencji Open Source, która ma ogromną rzeszę zwolenników, szczególnie wśród programistów amatorów. Licencja Open Source oznacza, że oprogramowanie tworzone i rozwijane jest przez społeczność, a w przypadku WordPress, przez społeczność międzynarodową. Taki typ licencji cechuje bezpłatność i swobodny dostęp do źródeł oprogramowania. Możecie taki program sami modyfikować w granicach zdrowego rozsądku oczywiście. Powszechna dostępność źródeł oprogramowania jest atutem, ale też przekleństwem takich rozwiązań. Po standardowej instalacji, którą jest w stanie przeprowadzić amator, oprogramowanie jest podatne na ataki hackerskie nawet te najprostsze i automatyczne.

Kolejnym rodzajem CMS ze względu na licencję jest system autorski. Ten typ oprogramowania tworzony jest przez firmę informatyczną lub agencję interaktywną. Cechuje go zamknięty kod źródłowy i możliwość aktualizacji lub modyfikacji wyłącznie przez autorów, lub za ich zgodą. Cechuje go mniejsza popularność, ale większa elastyczność i bezpieczeństwo. Systemy CMS autorskie znajdują zastosowanie w projektach komercyjnych. 

 

Na rynku znajdują zastosowanie również systemy CMS dedykowane. Takie oprogramowanie najczęściej powstaje do wymagającego projektu, pod specyficzne wymagania klienta lub użytkownika. W tym przypadku źródła i licencja trafiają najczęściej w ręce klienta.  

Najpopularniejsze systemy CMS.

Popularność systemów CMS mierzona jest ilością instalacji, a nie poziomem satysfakcji klientów lub użytkowników. Najpopularniejszymi systemami CMS są te oparte o licencje Open Source. W naszym zestawieniu tylko miejsce nr 5 to rozwiązanie komercyjne. W zależności od kraju statystyki się różnią, natomiast generalny trend pozostaje niezmienny od wielu lat. 

1. WordPress – zdecydowanie najpopularniejszy system zarządzania treścią. Ogromna grupa osób wspiera to rozwiązanie. Amatorzy cieszą się z łatwości wdrożenia, a programiści dopisują do niego sporo płatnych dodatków. Program jest na tyle popularny, że wielu dostawców hostingu oferuje jego instalację w cenie hostingu. Co ważne, nie pomylcie WordPress.org z WordPress.com.

2.
Drupal – dobrze znany i popularny, uznawany jest za jeden z bezpieczniejszych systemów OpenSource. Zawiera mniej niż WordPress gotowych dodatków i rozwiązań. Nie jest tak banalny, jak WordPress we wdrożeniu i wymaga znajomości programowania.

3. 
Joomla – jeden z wielkiej trójki najpopularniejszych systemów CMS. Zawiera wiele dodatków zwiększających jego użyteczność. 

4. 
WIX – to rozwiązanie jest połączeniem systemu CMS i kreatora stron internetowych. Twórca korzysta z gotowych szablonów i z nich wychodzi dodając własne treści. 

5. 
Squarespace - to komercyjne rozwiązanie oferujące szablony stron WWW wraz z hostingiem. Mało popularne w Polsce rozwiązanie ma swoje znaczące miejsce na rynku światowym.

Więcej rankingów dotyczących Systemów CMS znajdziecie w artykule na blogu https://agencjainteraktywna.pl/system-cms/

Najlepszy system CMS.

Najlepszym systemem CMS jest ten, który spełnia cele biznesowe, oczekiwania redaktorów i jest zgodny ze specyfikacją wymagań opracowaną przez dział IT. Patrząc od strony najczęściej występującego problemu w IT, czyli niezgodności oczekiwań klientów z efektem wdrożenia, można powiedzieć, że najlepszym jest ten, który jest najlepiej wdrożony. Widzicie zatem wielowarstwowość problemu w zdefiniowaniu, jaki system CMS jest najlepszy.

 

Wybór najlepszego systemu CMS nie jest możliwy, ponieważ każdy, liczący się producent tego typu oprogramowania tworzy coś wyjątkowego. Jeśli interfejs programu CMS jest średniej jakości to bywa, że jest szybki w działaniu lub implementacji. Jeśli interfejs jest łatwy w użyciu, często stoi w sprzeczności ze skutecznym pozycjonowaniem. Jeśli oprogramowanie ma otwarty kod, to wymaga pracy ekspertów, którzy ten kod zabezpieczą. 

 

Jesteś na stronie systemu PageEditor, którego jesteśmy twórcami i codziennie zmagamy się z wyzwaniami mającymi na celu zadowolenie wielu interesariuszy wdrożenia systemu CMS. 

Jesteśmy dla Ciebie 24/7/365

Opowiedz nam o swoim projekcie, a zajmiemy się nim od A-Z.

NAPISZ DO NAS Najważniejsze zastosowania PageEditor