Co to jest CMS, czyli naczęściej zadawane pytania na temat systemów CMS.

Wdrażamy systemy zarządzania treścią z ang. CMS od 2008 roku. Choć projekty realizowane są zgodnie z dobrymi praktykami i wypracowaną metodyką, każdy z nich jest inny i wyjątkowy, tak jak wyjątkowi są nasi klienci. Nie ma możliwości, aby zebrać w formie listy wszystkie pytania, jakie nam zadają, więc tę stronę traktujemy jak otwartą księgę, do której systematycznie będziemy dopisywać odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania. 

Co to jest system CMS?

"System CMS" to program służący do zarządzania treścią serwisów WWW. Sam zwrot "system CMS" jest dość niefortunnym tłumaczeniem nazwy Content Management System (skrót CMS) pochodzącej z języka angielskiego a oznaczającej system zarządzania treścią. Celem głównym wdrażania tego typu oprogramowania jest umożliwienie redagowania treści umieszczonych na stronach internetowych osobom nie mającym wykształcenia informatycznego.

Do czego służy PageEditor?

PageEditor służy do zarządzania treścią stron internetowych i serwisów WWW różnego typu. To nic innego jak system CMS. Znajduje zastosowanie w zarządzaniu treścią bloga, serwisu WWW, portalu internetowego lub ekstranetu. 

Kto jest autorem PageEditor?

Autorem programu jest Honki Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Od 2018 roku za rozwój produktów własnych oraz wdrażanie oprogramowania dedykowanego odpowiada HONKI Software House, który został wydzielony ze spółki Honki. Jesteśmy dumni z tego, że tworzymy polski system CMS i rozwijamy w oparciu wyłącznie o polski kapitał.

Czy PageEditor ma wersje?

Patrząc z perspektywy użytkownika programu, do roku 2018 PageEditor był oprogramowaniem wersjonowanym, co miało związek z różną liczbą funkcjonalności. Od roku 2018 PageEditor oferowany jest w modelu abonamentowym, w którym zawarte są aktualizacje do najnowszej wersji programu oraz hosting strony WWW i CMSa. Rozwiązanie jakie przyjęliśmy znacznie uporządkowało sprawy formalne, kwestie związane z bezpieczeństwem i rozwojem aplikacji. Więcej o cenach znajdziecie w cenniku. To co odróżnia CMS PageEditor od innych systemów CMS Open Source to jednorodność oprogramowania co ma znaczenie dla jakości programu i jego rozwoju. Nigdy nie jesteśmy zaskakiwani tym, że ktoś inny, bez naszej wiedzy dokonał zmiany w oprogramowaniu.

Dla jakich firm lub projektów PageEditor jest najlepszy?

Wśród klientów mamy małe jednoosobowe działalności, gabinety lekarskie, małe firmy o zasięgu regionalnym i większe o zasięgu globalnym. Wszystkim tym klientom zależy na jednym, nie myśleć o technologii tylko rozwijać swój biznes i pozyskiwać klientów przy pomocy m.in. serwisu WWW. Wielkość projektów nie ma znaczenia.

Jakie funkcjonalności PageEditor są najważniejsze?

O jakości oprogramowania do zarządzania treścią świadczy nie tylko liczba funkcjonalności, ale przede wszystkim sposób, w jaki zostały zaprojektowane i jak działają. PageEditor zawiera ponad 100 - ważnych z punktu widzenia administratorów i redaktorów - funkcjonalności, dzięki którym szybko stworzysz kolejną stronę w serwisie WWW, zaplanujesz publikację strony, dokonasz optymalizacji pod wyszukiwarki i będziesz śledzić efekty swoich prac.

Co w sytuacji, jeśli potrzebuję dodatkowe funkcjonalności np. do zarządzania wersjami językowymi serwisu WWW?

Specyficzne funkcjonalności, które nie są potrzebne w każdym projekcie zawarte są w modułach dodatkowych. Akurat zarządzanie wersjami językowymi wspomaga gotowy moduł, więc jego wdrożenie jest szybkie i proste.  Więcej o modułach dodatkowych na stronie Moduły CMS.

Czy PageEditor jest zintegrowany z innymi systemami?

Tak. Po zalogowaniu się do PageEditor na Dashboardzie (strona główna PageEditor) użytkownik ma dostęp do danych importowanych (zaciąganych) z Google Analytics. 

Ile czasu zajmuje wdrożenie PageEditor?

Najkrótszy czas w jakim udało nam się wdrożyć PageEditor to 2 dni robocze. Był to projekt prosty i składał się z 3 szablonów stron. Średni czas wdrożenia to 2-4 tygodnie. Od 12 lat gromadzimy informacje o czasach realizacji poszczególnych zadań, dlatego jesteśmy w stanie precyzyjnie określić czas realizacji prac i budżet wdrożenia.

Czy mogę Wam zlecić zaprojektowanie strony WWW, czy tylko wdrożenie CMSa?

Szeroko pojętym projektowaniem zajmuje się Honki Digital Agency. Wszystkie projekty udostępnione na stronie Wdrożenia są autorstwa projektantów Honki. Dzięki temu, że łączymy pod jednym dachem wiele dyscyplin digital marketingu, klienci w 90% przypadków zlecają nam realizację więcej niż jednego projektu, korzystając z naszych usług przez wiele lat. 

Czy PageEditor to Open Source czy CMS autorski?

PageEditor nie jest programem Open Source. PageEditor jest systemem zarządzania treścią autorskim, jednorodnym, komercyjnym rozwijanym przez zespoły Honki od 2008 roku. Jak wszyscy, korzystamy z gotowych komponentów i rozwiązań, ale dobieramy je bardzo rozważnie.  

Ile kosztuje PageEditor?

Na cenę PageEditor składają się dwa elementy: wdrożenie oraz abonament. Wdrożenie uzależnione jest od wielkości projektu oraz zakresu prac, jakiego oczekuje od nas klient. Ceny wdrożenia ustalane są na podstawie ilości godzin, jakie musimy poświęcić na wdrożenie. Abonament rozwiązuje kwestię utrzymania aplikacji, aktualizacji, bezpieczeństwa i hostingu serwisu internetowego. Cennik roboczogodziny zespołu realizującego wdrożenia zawarty jest w ogólnym cenniku Honki i udostępniany jest klientom i osobom zainteresowanym naszymi usługami. Zapraszamy do Kontaktu

Jak wypada cenowo PageEditor w porównaniu do innych systemów CMS?

Atutem PageEditor jest czas wdrożenia do strony WWW, który jest krótki, co bezpośrednio wpływa na cenę wdrożenia. Prowadzimy na bieżąco analizy rynku i porównujemy czasy wdrożenia PageEditor z czasami wdrożenia np. WordPress, Joomla lub Drupal. Patrząc na ilość funkcjonalności, jaką klient uzyskuje przy wdrożeniu PageEditor bez konieczności integracji z zewnętrznymi wtyczkami lub dodatkami, wypadamy bardzo dobrze.

Ile osób pracuje nad rozwojem PageEditor?

Zespół odpowiedzialny za PageEditor to klasyczny zespół produktowy. Składa się na niego Product Owner, UX i UI Designer, Developerzy odpowiedzialni za Frontend, Backend oraz Administrator dbający o bezpieczeństwo i ciągłość działania PageEditor i stron WWW klientów. Korzystamy regularnie z usług specjalistów, którzy pomagają nam spojrzeć na produkt z innej perspektywy.

Ile osób pracuje nad wdrożeniem CMS PageEditor do strony WWW?

Wiele zależy od wielkości projektu i specyfikacji technicznej. Zespół to najczęściej 4-6 osób.

Czy klient może liczyć na dedykowanego project managera?

Tak, oczywiście. To kluczowa osoba w projekcie spinająca oczekiwania klienta, terminy i budżet.

Czy trzeba dodatkowo płacić za aktualizacje PageEditor?

Dla wszystkich klientów, którzy zdecydowali się na PageEditor w modelu abonamentowym, wszelkie aktualizacje są w cenie abonamentu.

Czy po zakończeniu umowy na PageEditor strona internetowa będzie działać?

Jeśli klientowi na tym zależy, to oczywiście tak. Po zakończeniu umowy PageEditor możemy odłączyć program od strony internetowej i ta może działać bez CMSa. 

Czy dzierżawa oprogramowania PageEditor się opłaca?

Dzierżawa oprogramowania (abonament za użytkowanie programu) to najlepsza propozycja dla klientów ceniących sobie bezpieczeństwo, komfort pracy i wygodę użytkowania. Odpowiednie połączenie opłaty za oprogramowanie wraz z jego hostingiem i wsparciem to optymalne kosztowo rozwiązanie. Klient otrzymuje w jednym pakiecie kilka kluczowych usług, bez których profesjonalny projekt internetowy nie może funkcjonować.

Czy w cenie dzierżawy oprogramowania PageEditor jest wsparcie techniczne?

Tak. Jego zakres określony jest w "Cenniku dzierżawy PageEditor z hostingiem", który udostępniamy po przesłaniu do nas zapytania o wdrożenie PageEditor. Ogólne parametry znajdziecie na stronie Cennik CMS z hostingiem.

Czy oferujecie wsparcie techniczne w weekendy i święta, czy tylko w dni pracujące?

Gwarancja zaangażowania konsultanta, project managera i developerów w weekendy i dni wolne od pracy jest uzależniona od wybranego planu abonamentowego, natomiast na awarie i incydenty pilne reagujemy bez względu na typ abonamentu. Serwis WWW i CMS po prostu ma działać, bez względu na dzień tygodnia i porę roku ;) Pytanie jest bardzo dobre, ponieważ wiele firm pomija weekend w umowach na wsparcie techniczne. 

Czy w cenie dzierżawy oprogramowania PageEditor jest hosting strony WWW?

Tak. Trzy plany abonamentowe zawierają usługi utrzymania serwisu WWW i CMS PageEditor. Więcej na stronie Cennik CMS z hostingiem.

Czy można płacić za dzierżawę miesięcznie?

Tak. W zależności od Waszych preferencji płatność może odbywać się miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub rocznie.

Czy wybierając dzierżawę PageEditor z hostingiem u Was, moja strona może być w dowolnej domenie?

Tak, oczywiście. Hosting na serwerze Honki nie ma związku z Waszą domeną. PageEditor nie jest kreatorem stron WWW, nie wymaga utworzenia strony w poddomenie dostawcy CMSa.

Czy wybierając dzierżawę PageEditor z hostingiem u Was, moja strona będzie miała SSLa?

Tak, oczywiście. Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) uważamy za obowiązkowy element każdej strony internetowej. Instalacja SSL jest w cenie abonamentu BUSINESS i BUSINESS PLUS.

Czy mogę liczyć na przejęcie przez Was wszystkich spraw związanych z serwisem internetowym?

Tak, oczywiście. Możemy zająć się w Waszym imieniu wyborem i zakupem domeny, ustawieniem przekierowań, konfiguracją serwera, administracją serwerem lub hostingiem, przygotowaniem specyfikacji wymagań, wdrożeniem serwisu WWW z systemem CMS, utrzymaniem i rozwojem projektu. Chętnie też w formie warsztatów opowiemy Wam o pozycjonowaniu i szeroko pojętym digital marketingu.

Zrobiłem z różnymi agencjami kilka stron, ale pierwszy raz w życiu usłyszałem o "środowisku testowym". Dlaczego jest takie ważne?

Pomijając dobre praktyki, mówiące o konieczności pracy z repozytorium i serwerem testowym, patrzymy na wdrożenie zdroworozsądkowo. Nie wyobrażamy sobie projektu, w którym "na żywo" przeprowadza się testowanie i operacje rozwoju. Po pierwsze jest to błędogenne (aspekt ludzki i techniczny), po drugie wprowadza niepotrzebny stres, po trzecie jest nieprofesjonalne. 

Jesteśmy dla Ciebie 24/7/365

Opowiedz nam o swoim projekcie, a zajmiemy się nim od A-Z.

NAPISZ DO NAS Najważniejsze zastosowania PageEditor